PraktickéZe života fakulty

Jak si správně stěžovat

Něco vám vadí? Zjistěte, kam si postěžovat!

608Zobrazení

Semestr se neúprosně blíží ke konci, seminárky jsou pomalu, ale jistě dopsány, přípravy na zkoušky zlehka začínají a s tím se hromadí ještě další a další povinnosti a tlak stoupá. Známe to asi všichni, nervy máme jen jedny… Čím blíže jsme konci semestru, tím více si všímáme věcí a detailů, které na začátku opomíjíme; kdo je na nás z kantorů nepříjemný, kdo nám dal málo bodů (i když určitě neměl) a mnoho dalších. No, a tak si stěžujeme kamarádům, spolužákům, doma, venku, všude možně, protože to musí prostě ven. To je jasné. Ale!

Přemýšleli jste nad tím, že takové stěžování si na chodbě ničemu nepomůže? Teda leda jen vám osobně, ale víte, že máte tu moc něco udělat? Dát zpětnou vazbu, která by pošetřila nervy ostatním a vám v budoucnu? Ke zkouškám totiž nepatří jen to, abyste se na nich potili a po sdělení výsledku šli vesele domů a zapomněli na to, co se vám dělo v průběhu semestru – nebo ve smutném případě šli domů nebo na sklenku vína se svěšenou hlavou a hned se přihlašovali na další pokus. Patří k nim i to, že pomůžete nejen sami sobě, ale i druhým.

A o čem se bavíme? No přece o evaluacích! Mnoho studentů na ně zapomíná, podceňuje, nedává jim žádnou váhu, při tom vám pomůžou při dalším zápisu předmětů, a ne jeden kantor zmínil, že je četl a někdo psal to a tamto…

Je to sice otrava, celkem dost otázek, moc hvězdiček a tak, ale ta správná konstruktivní kritika dělá věci! Je potřeba, aby vědělo vedení i kantoři, co dělají špatně, co se vám nelíbí a co je potřeba změnit, protože pak se nic neděje, stížnosti se hromadí a co s tím? Takže je nutné, aby se prvotní nadšení z úspěšného složení zkoušky na chvíli ukočírovalo, abyste mohli napsat, co se vám líbilo a co ne. Protože na to máte právo, je to naprosto anonymní a je velká škoda, že se na tohle zapomíná nebo se to odbyde.

Tak chcete změnu? Jestli jo, tak napište evaluace ke svým předmětům a postěžujte si i tam, kde to má smysl!

 

Michaela