NezařazenéPraktické

Jaké to je najít nájem v Brně?

Najít dobré bydlení je těžké, čtěte dál, ať víte, co váš čeká!

383Zobrazení

Kdo měl v poslední době potřebu si najít své vlastní bydlení v nájmu, se zlou se potázal. Tedy jistě ne všichni, někteří mají přátele, kteří hledali někoho do bytu k sobě, někteří mají nemovitost od známého či dokonce od příbuzného k dispozici, tak bydlí vcelku komfortně. Ale co ti ostatní? Těm nezbývá než zatnout zuby a hledat, každý den projíždět znovu a znovu portály, které nemovitosti nabízejí, ať už s pomocí realitní kanceláře anebo bez ní.

Jeden by si řekl, jak to je jednoduché v dnešní době skupin na Facebooku týkajících se nabízení bytů či pokojů k pronájmu, různých stránek na internetu nebo třeba skupin určených k hledání spolubydlících. Tady je potřeba zbystřit a uvědomit si, kdo vlastně jste, co chcete, co určitě nechcete, a kam byste se chtěli vlastně zařadit. Existuje bezpočet kritérií, které jako běžný smrtelník musíte splnit, abyste nájem získali. Ale co když si chcete vybrat vysněnou lokalitu, zachovat si vlastní životní styl, vlastní návyky nechcete opustit a opravdu si stojíte za tím, kdo vlastně jste? Pak vás, milá osobo, čeká cesta, která není zrovna sypaná okvětními lístky růží, ale spíše si zahrajete na fakíra, který se velmi rozvážně pohybuje na rozsypaných střepech.

Inzeráty nabízející byty snů na portálech k tomu určených vás jistě uchvátí jak fotografiemi nemovitostí, tak i lokací bytu. Vše je krásně popsáno – jaká zastávka je nejblíže, jaké jsou v lokalitě služby, obchody, restaurace, kavárny, jak krásně je byt vybaven. Vše zní tak krásně, že jste štěstím bez sebe a už saháte po telefonu, že musíte zavolat. Pak následuje několik tzv. aha momentů, které spočívají v tom, že se nestačíte divit. Jak prolétáte inzerátem dál a dál a nesete se na vlně emocí, přichází finanční vyrovnání. Krom nájmu musíme přičíst energie. S tím člověk počítá, je to jednoznačné, zaplatit se musí. Vratná jistina, neboli postaru kauce chcete-li, je také logický požadavek, a jakožto solidní nájemníci s tímto lidé souhlasí. Tyto položky nejsou nic zdrcujícího, pokud se pohybují v požadované cenové relaci. Tady je ovšem nutné propočítat vlastní možnosti, není totiž žádnou raritou, že byt 1+1 může mít požadavek na nájem s energiemi 12 000 Kč, k tomu například jistina ve výši dvou měsíčních nájmů i s energiemi a pokud jste neomezili vyhledávání na „bez realitní kanceláře“, makléř vám mile sdělí, že jeho provize činí také výši nájmu i s energiemi. Pokud se míníte nastěhovat, propočtem se dostaneme na částku „pouhých“ 48 000 Kč.

Hrubým propočtem studenta je výše uvedená částka obvykle trošku přes rozsah rozpočtu. Další inzerci může chudý student tedy hledat a hltat řádky popisující nemovitost až poté, co hbitě v textu vyhledá a propočítá kolik vlastně peněz je třeba při nastěhování složit. Naštěstí jdou v mnohých případech realitní kanceláře obejít, dohodnout se přímo s majitelem, takže pokud je nabídka realitní kanceláře příliš lukrativní, stačí troška šikovnosti a nájem může být při rychlé a cílené akci váš.

Může se však dostavit další aha moment. Například pokud jsem si jistý, že jsem kuřák, buď je nutné ze svého zlozvyku slevit, nebo zkusit zariskovat, přičemž se nedoporučuje zariskovat. Ani přestat kouřit se u mnohých nejeví jako realistická životní ideologie, což vede k úlisným taktikám a člověku nezbyde než lhát a tvrdit, že nekouříte. Pokud jste hrdým majitelem domácího zvířátka, pak máte další mínusový bod jakožto nájemník, protože téměř v každém inzerátu jsou slova, se kterými se jako pejskař či kočičkář rozhodně nechcete setkat. Tato slova jsou s oblibou psána pro větší důraz Caps Lockem: „bez zvířat“ anebo „bez domácích mazlíčků“, případně celou větou „v bytě nejsou povoleni žádní domácí mazlíčci“. Pokud se jedná o inzerát realitní kanceláře a vy se dostanete až na prohlídku bytu, rozhodně přijde i na otázku, zda vlastníte psa nebo kočku. Pokud odpovíte sebejistě ano, pak si buďte jisti, že je to naposledy, kdy jste měli tu čest být v právě onom bytě. Dalším požadavkem na nájemníka může být dokonce i bezdětnost.

Ačkoli se bezdětnost vyskytuje méně často než kritérium „domácí mazlíček ne“, je pochopitelné, že v běžném životě smrtelníků s ne zrovna velkými příjmy to může vést k jisté míře zoufalství. Vždyť kolik je příkladových rodin, kde pracující tatínek kouří, maminka je na mateřské s jedním malým dítětem, druhým dítětem školního věku a mají psa jako rodinný klenot. Takováto modelová rodinka ovšem splňuje všechny požadavky na nevyhovující nájemníky a ačkoli jsou slušní, bezproblémoví a platí všechny své požadavky včas, jejich naděje na nájem snů je horší než mizivá.

Studenti jsou také kritickou skupinou. Ale proč? Nemají děti, zvířata, nekouří, tak… co je důvod? Příjmy studentů nejsou mnohdy zrovna vysoké. Studenti se často domluví a v jednom bytě pak bydlí spousta studentů. A to bývá důvod, proč je nikdo nechce. Pokud ve třípokojovém bytě bydlí šest studentů, pak vzniká hluk. Studenti pořádají klidné večírky, mnohdy spojené s různými degustacemi, jež se často protáhnou do pozdních nočních hodin. Že vy jste jiní? Ale přesně takhle zněly stížnosti sousedů na předešlou skupinu studentů, která v bytě bydlela před vámi a právě aby se tomuto majitel vyvaroval, nechce už studenty nejlépe ani jako návštěvu. Není se čemu divit. Mimo to ochota studentů platit vysoký nájem se neshoduje s přesvědčením, že když přeci většinu dne stráví nájemník mimo domov a domů se chodí jen vyspat, na co by bydlel v drahém nájmu. Pokud student poptává dvoupokojový byt s dalším studentem, pak je lepší pro pronajímatele obvykle sehrát divadlo na téma: Jsme mladý pár a hledáme si spolu bydlení.

Ve Facebookových skupinách můžete mimo inzeráty, které vás zajímají, přečíst různé jiné inzeráty poptávající spolubydlícího, které jsou pro běžného člověka bez zvláštních požadavků na živobytí více než úsměvné. Podporuju sdružování lidí, kteří něčemu věří, proto ačkoliv tuto ideu nesdílím, přečetla jsem poměrně mnoho inzerátů, že hledají do nájmu dalšího vegana nebo vegetariána, případně milovníka přírody někam do okolí Brna. Z těch nejoriginálnějších a řekněme kurióznějších, na které si vzpomínám z časů svého hledání, bych ráda pro pobavení zmínila jeden, který mi utkvěl v paměti: „Nabízím pokoj v třípokojovém bytě výhradně dívce. Pokoj je průchozí, ale prostorný, se vstupem na balkon a rozkládacím gaučem. Slečna by měla být křesťanské víry a mít dobré hygienické návyky, dále by měla na víkendy odjíždět.“ Inzerát jsem nevěřícně přečetla, došla jsem až k ceně 5.500Kč měsíčně a k lokalitě kdesi daleko od mých preferencí.

Hledání ideálního bydlení v Brně není zdaleka jednoduché, je potřeba si na zmapování nepřátelského prostředí nabídek nájmů najít čas a hlavně se obrnit trpělivostí, smířit se s neúspěchem. Jste-li přesvědčeni, že zůstanete kuřákem, nevzdáte se psa, kočky, partnera, dítěte či studia a nechcete ani platit neuvěřitelné sumy realitní kanceláři, pak se s největší pravděpodobností stanete fakírem, který jde cestou sypanou střepy, nepůjde to ani snadno a ani rychle. O to lepší pocit vás na konci této cesty čeká, když zdárně dojdete až na samý konec, uspějete a nakonec se nastěhujete.