Praktické

5 tipů, jak vytěžit ze stáže co nejvíc

Během svých studií na vysoké škole jsem absolvovala bezpočet stáží, praxí, pracovních i studijních výjezdů v zahraničí. Za tu dobu se mi podařilo vysledovat několik zajímavých tipů, o které bych se s vámi podělila. Doufám, že pro vás budou přínosem a inspirací a pomohou vám nejen elegantně proplout vašemi vlastními stážemi, ale i vytěžit z nich všechno, co vám mohou nabídnout.

1.1KZobrazení

Hned na začátku si zjisti více o kultuře firmy Spousta firem má svoje pravidla etikety či chování. Dozvíš se v nich, jaké oblečení je vhodné či jak rychle reagovat na e-maily. Často jsou to pravidla, postupy nebo hodnoty, které společně vytvořili sami zaměstnanci, a vyplatí se je znát. Pokud je rovnou od HR nedostaneš, neboj se zeptat. Je taky možné, že již existuje nějaká “příručka” o tvojí pozici či oddělení, ve kterém budeš pracovat. Zde platí stejné pravidlo. Je lepší se zeptat, než vše zjišťovat za chodu a způsobit možné faux pas. Stalo se mi, že firma netolerovala džíny jako součást dress code, upozornění však přišlo až po několika dnech. Další zdrojem ti může být web firmy, kde se dá občas najít stručné info o její filosofii. Já tak třeba zjistila, aniž by mi to někdo řekl, že pracuji v tzv. svobodné firmě, tedy funguje na principech svobody a vlastní zodpovědnosti. Zaměstnanci nejsou tolik kotrolováni, jak v jiných firmách, reportování funguje trochu jinak a další rozdíly od klasické firmy.Dohledala jsem si k tomu sice  informace on-line, ale stejně mi nejvíce pomohlo zeptat se vedoucího HR, co si pod tím vlastně představit.

Neboj se zeptat Z toho, co jsem popsala výše, plyne jedno – neboj se optat. Ať už jde o informace o firemních hodnotách, nebo se prostě zasekneš na některém z úkolů. Je fakt, že tví vedoucí budou většinu času opravdu busy, na druhou stranu, pokud tě už jednou přijali, tak by tu měli být pro tebe. Nebudou však pravděpodobně sedět celou dobu vedle tebe v kanclu. Určitě je fajn se s vedoucím domluvit na způsobu komunikace, tj. zda mu volat, psát SMS či jinak. Bacha na zprávy přes Facebook! Pro některé je tabu, jiní vítají jejich lepší flexibilitu oproti e-mailu. Taky je dobré znát už od začátku diář tvého vedoucího, např. čas pravidelných meetingů, aby se nestalo, že ho budeš opravdu rušit. Na mojí magisterské stáži v dotační agentuře jsem se nevyhnula tomu, že jsem měla v jednu chvíli několik dotazů a nevěděla jsme, jak dál. Určitě je dobré zachovat chladnou hlavu. Celá naspeedovaná jsem volala vedoucí, ta mi to ale nebrala. Ještě aby jo, když měla schůzky s klienty. Otázky jsem si sepsala a na některé věci jsem pak po chvíli přišla sama 😊.

Buď proaktivní Když jsme společně s firmou v Aténách psali přihlášku do výběrového řízení na stáž Erasmus+, uvedli jsme tam taky, že vypomůžu mj. s marketingem. Nikdo však za mnou ani po dvou týdnech nepřicházel. Na dosavadní práci jsem si vcelku zvykla a chtěla jsem si toho vzít víc. Nedalo mi to a optala jsem se. Věc se měla tak, že marketérka o mě ani nevěděla. Za 2 dny jsme už spolu seděly v zasedačce a plánovaly, čemu se budu věnovat. Oblast marketingu a sociálních médií mě zaujala tak, že jsem pak ve volnu po práci sjížděla školící videa a pročítala miliony odborných článků. Musím říct, že jsme to léto udělali kus práce a když jsem odjížděla, dostala jsem nabídku práce, prý za mou proaktivitu.

Neslibuj, co nemůžeš splnit Na druhou stranu, nesnaž se všem zavděčit a nehrň na sebe hned milion úkolů. Řekni ne, pokud už máš pocit, že je toho moc. Začni od menšího počtu úkolů. Ze začátku budeš mít trochu problém s time managementem, postupně se do toho dostaneš. Jsi na stáži, aby ti něco dala, ale ne, aby tě v noci potkávaly špatné sny o tom, jak nestíháš. Samozřejmě, malý tlak je vítanou motivací, v reálném jobu se s tebou mazlit nebudou.

Networkuj Jsi na stáži, teď a tady. Vyždímej z toho co nejvíc. Nenos si vždycky svůj oběd z domu a zajdi na něj s kolegy. Nebo vychytej čas, kdy se hladoví zaměstnanci hromadí v kuchyňce, a buď tam taky. Říká se, že jídlo spojuje. Ty můžeš takto poznat a pokecat sespoustou lidí z firmy, třeba i napříč odděleními. Pozvánka na večerní pivo na sebe nenechá dlouho čekat a ty ji rozhodně musíš přijmout. Kontakty se ti budou hodit, třeba pro budoucí zájem o práci ve městě. Celkově budeš na stáži spokojenější, jakmile poznáš více lidí.

Absolvovat jednu a více stáží je pro studenty našeho oboru naprosto zásadní. Univerzita dá kvalitní základ, ale ty si je musíš ověřit v praxi. Tvé pracovní zkušenosti ti dají komparativní výhodu oproti tvým spolužákům, či dalším uchazečům o vysněné místo. FRRMS nabízí nespočet možností výjezdů a získávání různých zkušeností (od aktivit pro studentský spolek Akademická unie FRRMS až po stáže v rozvojovvých zemích). Tak nebuď línej a jdi do toho. Pokud máte více tipů či zájem napsat vlastní článek o zkušenosti ze stáže, ozvěte se na redakce@denikbezhranic.cz a dáme to dohromady.